Matura z matematyki wielu uczniom sprawia największą trudność, a jej zdawalność mówi sama za siebie. Często tego typu wyniki są spowodowane brakiem najważniejszej umiejętności, która jest w stanie pomóc nam zdać maturę na naprawdę niezły procent. Jest to oczywiście korzystanie z tablic matematycznych, o których istnieniu z pozoru uczniowie wiedzą, ale nikt ich nie naczyń, jak się po nich poruszać.

Zakaz tablic matematycznych na sprawdzianach

Wielu nauczycieli matematyki nie pozwala uczniom posługiwać się na sprawdzenie, czy kartkówce tablicami matematycznymi. Uczymy się przez to, że wzory trzeba znać, żeby rozwiązywać zadania. Tymczasem jest o oczywiście nieprawda, bo wzory mamy na maturze na wyciągnięcie ręki w przygotowanych tablicach. Wszystkie podstawowe wzory w nich znajdziemy, a przy pomocy sprytu wyprowadzimy inne, mniej znane. Jednak przez to, że nie możemy z nich korzystać na co dzień w sali albo nauczyciel nie poinformował nas o takiej możliwości, nie wiemy, co tak naprawdę się w nich znajduje i w jaki sposób możemy z nich korzystać, a jeśli nie mamy jakiejś wiedzy, to nie użyjemy jej na maturze.

Przejrzyj tablicę dostępną na stronie CKE

Na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje, aby porządnie przygotować się do matury. Z niej również możesz pobrać sobie tablice matematyczne i dokładnie je przejrzeć. Na maturze masz tylko 170 minut, a to naprawdę niewiele czasu i nie ma sensu go tracić przeszukiwanie broszury w poszukiwaniu odpowiedniego wzoru. Zorientuj się mniej więcej, jakie wzory i gdzie się na niej znajdują oraz spróbuj wykorzystać ją przy wykonywaniu przykładowego arkusza maturalnego. Dzięki temu szybciej zaczniesz się po niej poruszać, a to pomoże Ci sprawniej rozwiązywać nawet najtrudniejsze zadania.

Nie bój się sięgnąć po tablicę

Oczywiście dobrze jest znać wzory, ale jakby się uprzeć, to jedyne, co musisz wiedzieć, przystępując do matury z matematyki, to gdzie i jak je zastosować. W końcu samych wzorów na pole trójkąta jest pięć, ciężko jest pamiętać je wszystkie i w ogóle się przy tym nie pomylić. Dlatego tablice pomagają nam znaleźć to, czego szukamy, a często nawet odkryć coś, o czym nie mieliśmy pojęcia. Korzystając z tablic, jesteśmy w stanie spokojnie zdać maturę na wymagane 30 procent, a nie raz nawet ugryźć zadania otwarte na tyle, żeby złapać z nich choć po jednym punkcie. Często to właśnie znalezienie wzoru jest dla nas najtrudniejszym elementem rozwiązywania zadań.