Nauczyciel to też człowiek. Ma prawo się zdenerwować, może mieć gorszy dzień albo przechodzić cięższy okres w życiu. Wielu uczniów zamiast podejść do tego z dystansem i zrozumieniem, lubią wykorzystywać to na swoją korzyść albo nakręcają nauczycieli i prowokują ich do wybuchu. A od dobrych relacji z naszymi nauczycielami nie muszą zależeć tylko nasze oceny, ale także komfort pracy w szkole.

W szkole ręka rękę myje

W wielu placówkach nauczyciele dostają pracę dzięki rozlicznym znajomościom. Rynek nauczycieli jest przepełniony i ciężko jest znaleźć posadę, jeśli nie jesteśmy nauczycielami przedmiotów zawodowych. Dlatego kiedy zadzieramy z jednym nauczyciele, robimy sobie pod górkę u wszystkich innych pracowników szkoły. Poza tym nauczyciele wymieniają się informacjami o swoich uczniach, tak więc wieść o tym, że zaczynasz wojnę z nauczycielem, bardzo szybko rozejdzie się i możesz mieć z tego powodu problemy na innych przedmiotach. Poza tym będzie Ci ciężko w przyszłości załatwiać ważne dla Ciebie sprawy, na przykład dostać wyższą ocenę na koniec roku.

Nauczyciel może pomóc nam w przyszłości

Zależnie od tego, z jakim nauczycielem starasz się budować dobre relacje, takie korzyści możesz na tej relacji osiągnąć. Nie chodzi tu tylko o oceny, ale także o stypendia, granie w pierwszym składzie w drużynie reprezentującej szkołę, informacje o różnych dodatkowych konkurs oraz czas, który nauczyciel chętniej będzie inwestował w uczniów, których darzy sympatią. To może się okazać dla nas bardzo ważne, gdy będziemy przygotowywać się do olimpiady czy do matury, a jakieś zagadnienie będzie dla nas niejasne bądź zbyt pobieżnie omówione. Nauczyciele mogą nas też polecić komuś innemu albo nawet pomóc nam znaleźć pracę w zawodzie, którego się uczymy.

Dobre relacje sprawiają, że sami jesteśmy lepsi

Im szybciej nauczymy się, że nauczyciel to także człowiek, tym szybciej nauczymy się budować zdrowe relacje, nie tylko z dorosłymi, ale także z naszymi rówieśnikami. Nie bój się rozmawiać z nauczycielem, nie bój się pytać i popełniać błędów, bo im bardziej aktywny jesteś, tym większą sympatię będzie do Ciebie żywił nauczyciel. Nauczyciel może być dla nas kimś więcej, niż tylko osobą, która wykłada nam materiał. Może być dla nas inspiracją, motywacją albo kimś, kto nas zaciekawi i wprowadzi w temat, który w przyszłości stanie się dla nas źródłem utrzymania. Im lepsze relacje utrzymujemy z nauczycielami, tym mocniej rozwijamy się i swoje zainteresowania.