Mapa myśli była szeroko promowana wśród uczniów na każdym szczeblu edukacji jeszcze kilka lat temu. Wielu nauczycieli uważało ją za innowacyjną i samodzielnie wykonywało tego typu notatki dla swoich uczniów. Dziś dalej możemy spotkać się z takim sposobem prezentowania wiedzy dla młodszych i starszych, ciężko jest jednak jednoznacznie powiedzieć, czy jest to najlepsza firma notatki.

Prawda jest taka, że każdy uczeń musi znaleźć sposób notowania, który odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Niektórzy zwyczajnie nie mają czasu po szkole siadać przy biurku i przeglądać notatek z danego dnia, porządkować ich, a potem przepisywać, tym razem w formie wielkiej mapy myśli. Dla wielu osób tradycyjna notatka będzie jak najbardziej wystarczająca. Są też osoby, które generalnie mają problem z przyswajaniem wiedzy i żadna forma notatki nie pomoże im sprawić, żeby uczyło im się szybciej i przyjemniej. Ale mapa myśli to dziś zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań, jakie znamy.

Mapa myśli łączy kilka rzeczy naraz. Po pierwsze porządkuje nasze notatki i pozwala je ułożyć w sposób, w który kolejne informacje wynikają z siebie. Do tego dąży do zastąpienia jak największej ilości słów obrazkami i skojarzeniami. Jeśli będzie na jej gałęziach za dużo tekstu, to będzie ona nieczytelna i nieprzyjemna w użytkowaniu. Uczeń może więc skorzystać za jej pomocą dzięki unikaniu wkuwania wszystkich informacji, a jedynie mniej więcej przyswoić graficzną drogę poszczególnych neuronów czy gałęzi naszej mapy i znajdujące się na nich obrazki, co odciąży jego umysł w znacznym stopniu.

Jeśli nie masz pewności, czy mapa myśli jest dla Ciebie, nie zaszkodzi spróbować. Znajdź czas przez weekend albo po krótszym dniu w szkole, przygotuj sobie ołówek, długopis i jakieś kolorowe pisadło i postaraj się stworzyć logiczną i spójną sieć neuronów na czystej kartce. Jeśli uznasz, że to zbyt czasochłonne, niewygodne albo obecnie przerabiany przez Ciebie materiał nie może być podzielony w ten sposób, stracisz tylko kilkanaście minut. Ale jeśli przekonasz się do tego sposobu i do tego zacznie Cię on relaksować po ciężkich dniach w szkole, to zyskasz doskonały sposób na szybszą i efektywniejszą naukę.