W życiu każdego ucznia przychodzi czas, kiedy musi on zdecydować, w którym kierunku chciałby kontynuować swoją edukację. Studia w dzisiejszych czasach są praktycznie niezbędne, dlatego też wybór kierunku studiów jest jednym z bardziej znaczących momentów, który będzie miał olbrzymi wpływ na nasze przyszłe życie i podjęte w nim decyzje.

Od czego zacząć? Jakie studia wybrać?

Pierwszym krokiem powinno być przemyślenie i porządne zastanowienie się co lubimy robić na co dzień. Nie od dzisiaj wiadomo, że robienie tego co się lubi i dodatkowo zarabianie na tym może okazać się świetnym wyborem. Innym, przydatnym narzędziem pomagającym w wyborze kierunku studiów może okazać się zerknięcie na obecny rynek- na jakie pozycje obecnie jest deficyt, jakich konkretnie zawodów brakuje na przestrzeni lat, a także na jakie będzie duże zapotrzebowanie w przyszłości. Może to zdecydowanie ułatwić życie w przyszłości i odradzić wybór kierunku, który nie koniecznie będzie popularny i dobrze płatny.

Dużo również zależy od wymagań i oczekiwań osoby, która dokonuje tego wyboru. Jeżeli dla kogoś priorytetem są dobre zarobki, warto dokładnie rozeznać się w tych tematach. Dla niektórych najważniejsze w wyborze może okazać się natomiast połączenie pasji z pracą, nawet jeśli miałoby to się równać z mniejszymi zarobkami. Poczucie spełnienia jest równie istotne. Każde podejście jest dobre, ostateczny wybór jest bardzo indywidualny.

W przypadku sytuacji, kiedy osoba nie ma zupełnie żadnego pomysłu na przyszłość. Rok przerwy tzw „gap year” jest bardzo dobrym pomysłem. Może on okazać się dla wielu przydatny, pomóc uporządkować sobie nieco w głowie, a także może pozwoli wpaść na kilka pomysłów na temat wyboru kierunku studiów.

Warto pamiętać, że pomimo tego, że wybór jest jednym z ważniejszym wyborów w naszym życiu- nie jest to decydujące, a do celu wiedzie więcej niż jedna droga.