Przyjaciele z dzieciństwa i ze szkół po jakimś czasie przestają być nam tak bliscy, jak byli w czasie naszej nauki. Często składa się na to wiele różnych czynników. Niektóre są zależne tylko od nas, inne leżą po stronie naszych przyjaciół, jednak najczęściej na tym polu winny jest brak chęci do kontynuowania znajomości. Ciężko jest się umówić na spotkanie z osobą, którą do niedawna widywaliśmy praktycznie codziennie.

Poświęcasz więcej czasu na pracę zawodową

Praca zawodowa po szkole potrafi pochłonąć masę osób. Większość z nas po szkole średniej albo szuka sobie czegoś na stałe, albo znajduje pracę dorywczą, żeby podreperować swój budżet przed wyjazdem na studia. Kiedy już wpadniemy w jej wir, często dajemy z siebie sto procent, a tym samym nie mamy po jej zakończeniu czasu na spotykanie się z nikim. Wciągnięcie się w pracę sprawia, że nie myślimy o znajomych, być może rzadziej do nich piszemy albo staramy się unikać z nimi kontaktu, bo wiemy, że będą nas namawiać na wyjazd czy wspólne imprezy, na które teraz nie będziesz mógł sobie pozwolić.

Czujesz, że mocno się zmienili

Ludzie się zmieniają albo przynajmniej mocniej kształtuje się ich charakter. W czasie naszej nauki i po jej skończeniu może nam się wydawać, że nasi znajomi zmierzają w niewłaściwym kierunku. W końcu my również się rozwijamy i zaczynamy zmieniać sposób, w jaki patrzymy na świat. Zachowanie naszych znajomych mogą przestać się nam podobać, a nawet stać się dla nas nie do zaakceptowania. Jeśli tak się dzieje, naturalne jest, że będziemy starali się odciąć od osoby, która nie pasuje do nas pod względem moralnym. Czasami zmiana jest bardziej subtelna, ale na tyle odczuwalna, że również rezygnujemy z głębszych więzi.

Poszliście w swoje strony

Znajomi i przyjaciele często się rozjeżdżają. Wyprowadzamy się z domu, wchodzimy w nowe związki, często z osobami spoza naszego rodzinnego miasta, zakładamy swoje rodziny. Ciężko w takiej chwili układać sobie życie tak, żeby nasz znajomy ze szkoły średniej miał do nas łatwy dostęp. Mamy do przemyślenia tyle innych czynników, ze ten nie ma szansy stać się decydującym. A kiedy wyjeżdżamy, przestajemy mieć powody do rozmów. Znajdujemy sobie nowych znajomych, którzy bardziej nam pasują, są na bieżąco ze sprawami z naszego nowego miasta, a do tego często mają podobne zainteresowania.